Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że cena energii elektrycznej jest zależna od znacznie większej liczby czynników niż jej indywidualne zużycie. Liczy się miejsce poboru prądu, oferta wybranego dostawcy i wiele innych aspektów. Podpowiadamy, co składa się na cenę energii elektrycznej i jak płacić za nią mniej.
Cena energii elektrycznej – z czego się składa?
Koszt zużycia energii elektrycznej jest rozliczany na podstawie ceny za kilowatogodzinę. Wartość pieniężna tej jednostki jest zależna od wielu czynników. Jednymi z nich są opłaty stałe, którą są ponoszone nawet przy zerowym poborze prądu. Jest to opłata abonamentowa wynikająca z kosztów odczytywania liczników oraz ich kontrolowania. Ponadto, należy wymienić koszty generowane przez stałą prace sieci energetycznej. Poza tym w cenie prądu znajdują się opłaty zmienne i są to między innymi:
- opłata mocowa – są to koszty płacone za zapewnianie odbiorcom bezpieczeństwa energetycznego,
- opłata sieciowa – wynika z kosztów związanych dostarczaniem wykorzystanej ilości energii,
- opłata jakościowa – pozwala na otrzymywanie prądu o ściśle określonych, odpowiednich parametrach,
- koszt zużytej energii elektrycznej.
Jak zmniejszyć cenę prądu?
Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie cen płaconych za użytkowanie energii elektrycznej. Jednym z nich jest zmiana sprzedawcy energii. W tym wypadku warto szukać dostawców zapewniających kompleksowe rozwiązania, na przykład udostępnianie prądu oraz gazu (Więcej na ten temat na: https://eon.pl/dla-domu/portal-o-energii-dla-domu/jak-czytac-rachunek-za-energie-elektryczna). Taka opcja pozwala na uzyskiwanie jeszcze większych oszczędności. Kolejne sposób na zmniejszanie cen energii elektrycznej to zmiana taryfy. Warto zdecydować się na taką zawierającą stawkę nocną. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób korzystających z ogrzewania elektrycznego. Ponadto, istnieją grupy taryfowe zawierające niższe stawki w godzinach popołudniowych i w weekendy. Szukając oszczędności na rachunkach za prąd nie można zapominać o możliwościach jakie dają nam OZE. Panele fotowoltaiczne przetwarzające energie słoneczną pozwalają na częściowe, a niekiedy na całkowite uniezależnienie od dostawców energii. Nie wymagają ponoszenia kosztów codziennego użytkowania i mogą generować przychody poprzez sprzedaż wyprodukowanych nadwyżek prądu. Ich zakup i montaż jest dofinanso