Czy warto jest instalować panele słoneczne?

Ekologia to ostatnio bardzo modny temat. Każdy chce przyczynić się do ochrony planety Ziemia i każdy chce zrobić coś co znacznie ochroni nasze środowisko naturalne. Bardzo popularnym przykładem może być pozyskanie energii elektrycznej ze źródeł naturalnych. Jednym z nich jest energia słoneczna. Temat jest bardzo modny i chodliwy, powstają już nie tylko wielkie farmy fotowoltaiczne, ale i także osoby prywatne decydują się na tego typu rozwiązania.

Wady i zalety

Panele fotowoltaiczne cały czas budzą wiele kontrowersji. Ich przeciwnicy twierdzą, że w Polsce wciąż za mało jest dni słonecznych i instalacja takich paneli nie daje odpowiedniej ilości przetworzonego prądu. Inni zarzucają, że produkcja paneli fotowoltaicznych jest sprzeczna z zasadami ochrony środowiska. Ponieważ panele to nic innego jak produkty powstałe w procesie łączenia toksyn pierwiastków chemicznych. Niektóre z tych prawd i mitów są niesprawdzone, a inne nie odpowiadają rzeczywistości. Ogólnie panele fotowoltaiczne zawsze zamienią energię słoneczną na prąd, nawet w pochmurne dni. Czasami jednak tej energii powstanie więcej, a czasami mniej. Dlatego też tak istotne jest magazynowanie uzyskanej energii. Instalacja paneli fotowoltaicznych ma jednak więcej zalet aniżeli wad. Jest przyjazna środowisku naturalnemu, pozwala czynić duże oszczędności, daje ogromną niezależność od dostawców prądu oraz całkowite zabezpieczenie w energię w godzinach szczytu.

Generuje ogromne oszczędności wody na całym świecie

Wielkie elektrownie, które wytwarzają prąd opierają swoje działania na wykorzystaniu bardzo dużych ilości wody. W dzisiejszym świecie woda jest towarem deficytowym i jest już coraz więcej miejsc gdzie po prostu jej nie ma. Wykorzystywana energia ze słońca, w wyniku z której uzyskuje się prąd i ogrzewanie, wody w danym procesie nie potrzebuje. Oznacza to, że im więcej będziemy korzystać z tego typu źródeł energii odnawialnych, tym mniej wody będzie wykorzystane do wyprodukowania prądu. Z kolei mniej wody zużytej oznacza wygenerowanie dużych jej oszczędności.