Fotowoltaika koszt – jak uzyskać dofinansowanie?

fotowoltaika koszt

Ostatnimi czasy, bardzo popularna stała się w naszym kraju fotowoltaika. Koszt jej montażu jest dosyć spory, ale zostało uruchomione sporo programów, które po części dofinansowują bezzwrotnie tego rodzaju inwestycje. Zanim jednakże podejmiemy decyzję o wyborze tego konkretnego, warto zapoznać się z ich bardziej szczegółowym opisem. W poniższym artykule, opiszemy dwa spośród nich.

Program Mój Prąd 3.0

Program Mój Prąd w wersji 3.0, rozpoczął się począwszy od 1 lipca 2021 roku. W programie tym, udział mogą wziąć prosumenci. Kwota dofinansowania do fotowoltaicznej instalacji, wynosi maksymalnie 3000 złotych. Osoby chcące skorzystać z takiego dofinansowania, muszą mieć w posiadaniu tak zwany Profil Zaufany albo e-dowód osobisty, jak i złożyć odpowiedni wniosek poprzez witrynę gov.pl. W programie tym, nie zostały przewidziane dopłaty do innych części energetycznej struktury. Obejmuje on więc tylko mikroinstalacje fotowoltaiczne. Dofinansowanie do reszty części, pojawi się najprawdopodobniej w kolejnej edycji opisywanego programu.

Program Agroenergia 

Celem tego programu, jest zmniejszanie ilości powstających zanieczyszczeń, które spowodowane są przez rolniczą działalność, jak i zwiększenie się udziału w produkowaniu energii. Obejmuje on swoim zasięgiem elektrownie wiatrowe, pompy ciepła oraz fotowoltaiczne instalacje. W programie tym przewidziano dofinansowania do fotowoltaiki dla indywidualnych rolników, którzy są właścicielami albo też dzierżawią nieruchomości o powierzchni mieszczącej się w przedziale 1-300 ha, minimum od dwunastu miesięcy.

Wysokość dofinansowania, zależna jest w tym przypadku od mocy, jaką posiada dana instalacja fotowoltaiczna:

  • od 30 do 50 kW – beneficjenci mogą dostać do 13 procent zwrotu kosztów całości instalacji, niemniej jednak nie więcej aniżeli 20 tysięcy złotych,
  • od 10 do 30 kW – beneficjenci mogą dostać do 20 procent zwrotu kosztów całości instalacji, niemniej jednak nie więcej aniżeli 15 tysięcy złotych.

O fotowoltaice i jej koszcie przeczytasz też na https://eon.pl/dla-domu/portal-o-odnawialnych-zrodlach-energii/energia-ze-slonca/fotowoltaika-oplacalnosc-przydomowych-instalacji