Panele fotowoltaiczne i ich rodzaje

panele fotowoltaiczne

Inwestycja w fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego to decyzja, dzięki której osiągamy konkretne oszczędności oraz zmniejszamy rachunki za prąd. Jakość oraz niezawodność pracy całego zestawu w znacznej mierze zależy od paneli fotowoltaicznych, na które się zdecydowaliśmy. To one są podstawowym składnikiem całego zespołu, jaki gwarantuje produkcję prądu przez przeobrażenie energii słonecznej w prąd stały (rezultat fotowoltaiczny). Więc także dobór odpowiednich elementów jest szczególnie istotny. Jak dobrać najlepsze panele fotowoltaiczne?

Co to są panele fotowoltaiczne?

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne to niezwykle charakterystyczna część instalacji PV. W oddzieleniu od kolektorów słonecznych, jakie ogrzewają wodę, stosują energię słoneczną do produkcji prądu. W znacznej mierze to od nich zależy skuteczność oraz efektywność kompletnego systemu. Promienie słoneczne spadające na ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały. Tenże dochodzi do falownika, gdzie zmienia się w prąd zmienny, jaki można zastosować do zasilenia domu.

Ogniwa monokrystaliczne

Podstawowy typ to ogniwa monokrystaliczne często używane w domowych instalacjach fotowoltaicznych. Wyróżniają się eleganckim, intensywnym odcieniem oraz prostą strukturą. Robi się je ze stopionego piasku krzemowego (z nutą boru), z jakiego po oczyszczeniu formowany jest monokryształ w kształcie walca. Walec jest cięty laserem na okrągłe płytki, jakich brzegi ścina się, by osiągnąć kształt podobny do kwadratu. Efektywność ogniw monokrystalicznych jest największa.

Wytrzymałość przede wszystkim

Trwałością określamy pewny czas pracy paneli słonecznych. Po upływie gwarantowanych 25 lat ich efektywność spada – natomiast nie zawsze oraz nie od razu. Na obszarze Niemiec jeszcze z przeznaczeniem funkcjonują instalacje powstałe na przełomie lat 70. oraz 80.! Pamiętaj, iż inwestycja w fotowoltaikę to inwestycja na dalekie lata, natomiast im dłużej służy nam instalacja, tymże jej wydatki stają się mniejsze. Więc wybieraj panele od doświadczonych wytwórców oraz zrobione z solidnego artykułu.