Turbina wiatrowa – czym jest i jak działa?

turbina wiatrowa

Nie od dziś wiadomo, że Odnawialne Źródła Energii są przyszłością naszej planety, gdyż nigdy nie ulegną wyczerpaniu. To właśnie dlatego coraz częściej wykorzystuje się do pozyskiwania energii elektrycznej. Jednym z takich przykładów jest turbina wiatrowa, która za pomocą wiatru produkuje prąd. Czym ona jest i jak działa? Dowiesz się z naszego artykułu. 

Jak działa turbina wiatrowa?

Wiatr już od tysięcy lat wykorzystywany był do tworzenia energii elektrycznej. Wiatraki nazywane inaczej turbinami wiatrowymi zamieniają energię kinetyczną mas powietrza w energię mechaniczną, a następnie elektryczną. Wytwarzanie energii z wiatru jest bardzo proste i oparte na działaniu prądnicy. Kiedy wiatr rafia na opór w postaci łopaty turbiny, energia zmienia się na pracę mechaniczną poprzez ruch obrotowy wirnika turbiny. Za pomocą wału przenoszona jest do przekładni generatora, gdzie przekształcona zostaje w energię elektryczną i przeniesiona do sieci energetycznej. Szerzej o turbinach wiatrowych znajdziesz na innogy.pl.

turbina wiatrowa

Jakie są zalety wykorzystania turbin wiatrowych?

Spośród najczęściej wymienianych zalet wykorzystania turbin wiatrowych wymienia się brak zanieczyszczeń, smogu i produkcji toksycznych odpadów, które degradacyjnie wpływają na środowisko naturalne. Turbiny wiatrowe pozwalają na obniżkę emisji dwutlenku węgla oraz ograniczają koszty pozyskiwani energii niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych źródeł. Dodatkowo turbiny mogą powstawać na różnorodnych terenach, a produkowana energia pochodzi z Odnawialnych Źródeł Energii. To również ogromna oszczędność i niezależność od dostawców prądu, a także świetny wpływ na zdrowie mieszkańców planety. Energia wiatrowa nie emituje szkodliwych substancji, które wdychamy bezpośrednio do płuc. Warto wiedzieć, że energia wiatrowa, jako że należy do OZE, nigdy nie ulegnie wyczerpaniu, w przeciwieństwie do wszystkich paliw kopalnianych. To ekologiczne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na walkę z globalnym ociepleniem.