Licznik prądu odgrywa ważną rolę w krajowym sektorze energetycznym, jak i w gospodarstwach domowych. Ma on za zadanie określać granicę pomiędzy siecią dystrybucyjną dostawcy prądu a naszą domową siecią energii elektrycznej. To miernik konsumpcji prądu, dzięki czemu można rozliczyć się z przedsiębiorstwem, jakie sprzedaje nam energię. Posiada on własny numer seryjny, co pozwala go odróżnić od innych liczników. Jak działa licznik prądu? Czym cechuje się licznik indukcyjny i elektroniczny?
Licznik indukcyjny
Warto zauważyć, że licznik indukcyjny jest jednym z najstarszych rodzajów licznika, jaki jest wykorzystywany w naszym kraju. Posiada aluminiową tarczę, która porusza się zgodnie ze zużyciem prądu. Tarcza kręci się tak szybko, jak wiele prądu zużywamy. Okazuje się, że aluminiowa tarcza porusza się po wpływem wirowania pola magnetycznego. Jest ono wytwarzane przed dwie cewki:
- W jednej prąd płynie z szybkością proporcjonalną do natężenia pobieranej energii elektrycznej.
- W drugiej prąd płynie z szybkością, jaka jest proporcjonalna do napięcia.
Pamiętajmy o tym, że każdy obrót tarczy jest równoznaczny z ilością spożywanej energii w danym miejscu. Licznik indukcyjny ma za zadanie naliczać obroty tarczy, mierząc dzięki temu ilość spożywanych kWh. Korzystając z takiej opcji, można rozliczyć się na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozliczenie na podstawie rzeczywistego zużycia prądu (odczytanie stanu licznika przez przedstawiciela dostawcy prądu). Kolejny sposób to rozliczenia na bazie prognoz konsumpcji prądu, jakie jest wykonywane na bazie dotychczasowego poziomu spożycia energii elektrycznej (obejmuje ewentualną korektę przed końcem okresu rozliczeniowego).
Licznik elektroniczny
W dzisiejszych czasach popularne są liczniki elektroniczne, jakie pozwalają zdalnie oczytać stan zużycia prądu. Urządzenia wskazuje stan zużycia prądu na ekranie ciekłokrystalicznym. Jest ono proste w użyciu, wylicza dokładnie spożywaną energię. Ogromnym atutem jest fakt, że mamy możliwość odczytu licznika drogą radiową. Przedstawiciel dostawcy prądu nie musi nas odwiedzać w celu pobrania stanu licznika.
Elektroniczny licznik bazuje na scalonych układach, jakie generują impulsy pod wpływem prądu i napięcia.