Wśród elementów małej architektury miejskiej znalazły się stosunkowo niedawno meble solarne. Nie tylko przykuwają wzrok swoim estetycznym designem, ale też funkcjonalnością. Ławka solarna to mebel, na którym można nie tylko przysiąść i odpocząć, ale też skorzystać z Internetu czy naładować baterię swojego urządzenia mobilnego. Wszystko to bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów, gdyż dostępna energia elektryczna jest darmowa – pozyskiwana z promieniowania słonecznego. Jest to możliwe dzięki wbudowanym w ławkę panelom fotowoltaicznym.
Działanie ławek wyposażonych w panele fotowoltaiczne
Działanie ławek solarnych nie jest skomplikowane. Wbudowane w nie panele fotowoltaiczne pobierają energię z promieniowania słonecznego, po czym zamieniają ją w energię elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne działają przez cały rok i to niezależnie od warunków pogodowych czy temperatury otoczenia. Nie straszne są im nawet niesprzyjające czynniki atmosferyczne typu deszcz, śnieg, grad czy silny wiar. Co więcej, są bezawaryjne i mogą być wykorzystywane przez wiele lat. Prawdą jest, że w okresie zimowym produkcja energii elektrycznej jest mniejsza niż latem ze względu na ograniczoną ilość promieniowania słonecznego, ale nadal panele fotowoltaiczne są w stanie pracować z dużą wydajnością. Ogniwa polikrystaliczne potrafią wyłapać najmniejsze promienie światła, a nagromadzona energia elektryczna magazynowana jest w specjalnych akumulatorach – ich pojemność pozwala na bezustanną pracę po naładowaniu do nawet trzech bezsłonecznych dni. Z solarnej ławki można korzystać o każdej porze – zarówno dnia, jak i nocy.
Jakie zalety ma ławka solarna?
Ławka solarna ma wiele zalet. Najistotniejsze jest to, że pozwala na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, czyli na pozyskiwanie jej z darmowego promieniowania słonecznego. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, ekologiczne. Co więcej, takie meble solarne wyglądają estetycznie i nadają otoczeniu atrakcyjności. Idealnie wpisują się w krajobraz zielonych miast, gdzie dąży się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Ponadto ławka solarna jest bardzo funkcjonalnym elementem małej architektury w przestrzeni miejskiej. Pozwala na naładowanie baterii urządzeń elektrycznych, połączenie się bezprzewodowo z Internetem, wyświetlanie informacji związanych z bieżącym stanem powietrza czy reklamowaniem usług/towarów konkretnych firm. Coraz częściej wykorzystuje się ławki solarne jako narzędzia analityczno-marketingowe.