Rozwój elektromobilności przekłada się na wzrost samochodów elektrycznych

Niektóre osoby są sceptycznie nastawione do nowoczesnych rozwiązań technologicznych, drudzy są skłonni z nich skorzystać, a inni tylko czekają na możliwość ich przetestowania. Podobnie jest z samochodami elektrycznymi. W Polsce elektromobliność dopiero się rozwija, ale już można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania pojazdami z napędem elektrycznym. Coraz większą popularność zdobywają też pojazdy hybrydowe, które łączą w sobie cechy tradycyjnego i elektrycznego auta.

Co warto wiedzieć na temat samochodów elektrycznych?

Samochody zasilane prądem wyposażone są w silnik elektryczny, na który składają się baterie o konkretnej pojemności. Mogą być ładowane nawet w garażu z domowego gniazdka elektrycznego lub na dedykowanych stacjach ładowania. Ze względu na brak jednostek spalinowych można mówić o cicho pracującym układzie napędowym. Tego typu pojazdy nie emitują do atmosfery spalin ani nie generują uciążliwego hałasu, przez co można określić je mianem ekologicznych, przyjaznych dla środowiska naturalnego i mieszkańców. Nowoczesne modele wyposażone są w bardzo pojemne akumulatory, co przekłada się na duży zasięg, liczony nawet w 500 kilometrach na jednym ładowaniu. Pokonanie stu kilometrów autem z napędem elektrycznym wiąże się z bardzo małymi kosztami – rzędu kilkunastu złotych. Średni czas ładowania baterii przy korzystaniu z domowego gniazda wynosu 10 godzin, ale w specjalnych stacji ładowania można mówić o zaledwie kilkudziesięciu minutach.

Wymierne korzyści dla inwestorów

Zarówno moc, jak i osiągi samochodów elektrycznych są bardzo zbliżone do możliwości oferowanych przez tradycyjne auta z silnikiem spalinowym. W przypadku pojazdów elektrycznych ilość elementów mogących ulec awarii jest znikoma. Co więcej, serwisowanie takich pojazdów będzie mniej kosztowne. Nie trzeba wymieniać oleju silnikowego ani filtrów, gdyż w tego typu autach nie są one w ogóle stosowane. Alternatywą dla samochodów elektrycznych jest pojazd hybrydowy, czyli wykorzystujący dwa różne rodzaje napędu – silnik spalinowy i jeden lub kilka elektrycznych.

Więcej na temat elektromobilności znaleźć można w internecie.